koliberek blog

 Na jakim druku rozliczyć dochody z innych źródeł osiągane w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej ? PIT-37 czy PIT-36 ?

 W sytuacji zawieszenia działalności (okres maksymalny 24 miesiące) podatnik posiadający inne źródła dochodu musi złożyć zeznanie roczne.

Często błędnie składane jest ono na druku PIT-37.

Formularz PIT-37 jest przeznaczony do rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast osoby, które zgłosiły prowadzenie działalności gospodarczej muszą rozliczać się na formularzu PIT-36.

Ustawodawca nie zwolnił z tego obowiązku przedsiębiorców zawieszających działalność jak i tych którzy nie osiągają z tego tytułu dochodów.

 

Tak więc podczas zawieszenia działalności - dochody z innych źródeł rozliczamy na formularzu PIT-36 z załącznikiem PIT-B (wpisujac zera).

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby rozliczyć się z małżonkiem (spełniając oczywiście wszystkie do tego kryteria) oraz rozliczyć inne ulgi do których nabyliśmy prawo.

 

 

 

Prowadzimy księgowość firm w miastach: Pruszcz Gdański, Tczew, Starogard Gdański, Kartuzy, Kościerzyna, Wejherowo,Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) i okolice. Obsługa księgowa w pełnym zakresie, zapraszamy!